Road - Men - Elite - Tour of Ukraine (UKR)

Overall ranking 
1° Vitaliy BUTS (Kolss Cycling Team)
2° Andriy VASYLYUK (Kolss Cycling Team)
3° Sergiy LAGKUTI (Kolss Cycling Team)
4° Oleksandr PREVAR (Kolss Cycling Team)
7° Oleksandr POLIVODA (Kolss Cycling Team)
8° Mykhaylo KONONENKO (Kolss Cycling Team)
9° João ALMEIDA ( Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896)

Stage 1 (ITT)
1° Stepan ASTAFYEV (Vino – Astana Motors)
2° Emils LIEPINS (Rietumu Banka – Riga)
3° Yevgeniy GIDICH ( Vino – Astana Motors)
5° João ALMEIDA  (Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896)
8° German Nicolas TIVANI PEREZ (Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896)

Stage 2
1° Vitaliy BUTS (Kolss Cycling Team)
2° Artem TESLER
3° Emils LIEPINS (Rietumu Banka – Riga)
8° Mattia VIEL (Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896)

Stage 3 (TTT)
1° Kolss Cycling Team
2° Minsk Cycling Club
3° Vino – Astana Motors
4° Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896

Stage 4
1° Tino THÖMEL (Bike Aid)
2° German Nicolas TIVANI PEREZ (Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896)
3° Vitaliy BUTS (Kolss Cycling Team)
10° Mattia VIEL (Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896)

Stage 5
1° João ALMEIDA  (Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896)
2° Artem TESLER
3° Emils LIEPINS (Rietumu Banka – Riga)
4° Marco MOLTENI (Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896)
6° Mykhaylo KONONENKO (Kolss Cycling Team)
8° Mattia VIEL (Team Unieuro Trevigiani Hemus 1896)

 

Road - Men - Elite - Baltyk - Karkonosze Tour (POL)

Overall ranking 
1° Marek RUTKIEWICZ (Wibatech 7R Fuji)
2° Vadim PRONSKIY (Astana City)
3° Adam STACHOWIAK (Voster Uniwheels Team)
4° Bartosz WARCHOL (Team Hurom)
8° Emanuel PIASKOWY (Team Hurom)

Stage 1
1° Johim ARIESEN (Metec – TKH Continental Cyclingteam)
2° Kamil ZIELINSKI (Domin Sport)
3° Andriy KULYK  (Kolss Cycling Team)
5° Adrian BANASZEK (Kolss Cycling Team)
10°  Bartosz WARCHOL (Team Hurom)

Stage 2
1° Andriy KULYK (Kolss Cycling Team)
2° Pawel FRANCZAK (Team Hurom)
3° Grzegorz STEPNIAK (Wibatech 7R Fuji)
8° Adrian BANASZEK  (Kolss Cycling Team)

Stage 3
1° Maximilian BEYER
2° Grzegorz STEPNIAK (Wibatech 7R Fuji)
3° Andriy KULYK (Kolss Cycling Team)
4° Eryk LATON (Team Hurom)
6° Adrian BANASZEK (Kolss Cycling Team)
10° Vasyl MALYNIVSKYI (Kolss Cycling Team)

Stage 4
1° Sylwester JANISZEWSKI (Wibatech 7R Fuji)
2° Marek RUTKIEWICZ (Wibatech 7R Fuji)
3° Alan BANASZEK ( CCC Sprandi Polkowice)
6° Andriy KULYK (Kolss Cycling Team)
7° Pawel FRANCZAK (Team Hurom)

Stage 5 (ITT)
1° Vadim PRONSKIY (Astana City)
2° Marek RUTKIEWICZ (Wibatech 7R Fuji)
3° Adam STACHOWIAK (Voster Uniwheels Team)
5° Bartosz WARCHOL (Team Hurom)
8° Emanuel PIASKOWY (Team Hurom)

Stage 5
1° Grigoriy SHTEIN (Astana City)
2° Pawel BERNAS (Domin Sport)
3° Vladyslav SOLTASIUK (Kolss Cycling Team)
10° Bartosz WARCHOL (Team Hurom)